Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

32 20 10 563

Wierzba płacząca PENDULA Salix babylonica C5/1m

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 35,19 zł / szt. 38,00 zł / szt.

Płacząca...

Wierzba babilońska PENDULA

Salix babylonica

Odmiana o niezwykle malowniczym, parasolowatym pokroju, która ze względu na długie, zwisające gałązki nazywana jest wierzbą płaczącą.

Jest średniej wielkości drzewem, szybko rosnącym, dorastającym do około 10 m wysokości.

Pędy złocistożółte, wiotkie i zwisające, nawet zimą bez liści są atrakcyjne.

Wczesną wiosną dodatkową ozdobą drzewa są kwitnące bazie, które wydzielają miodową woń zwabiając pszczoły. Liście lancetowate, jasnozielone, jesienią wybarwiają się na żółto.

To drzewa niezwykle światłożądne i należy je sadzić na miejscach słonecznych.

Doskonałym stanowiskiem są wilgotne lub podmokłe siedliska np. nad brzegiem stawu lub wzdłuż strumienia, które sprzyjają uprawie.

Wykorzystywane są do uprawy soliterowej jako malownicze elementy krajobrazu.

Dzięki płaskim, rozległym systemom korzeniowym wykorzystywane są również do umacniania brzegów, skarp i wałów przeciwpowodziowych w celu ich umocnienia i zabezpieczenia przed osuwaniem ziemi.

Nadają się również do rekultywacji terenów i wysypisk śmieci dzięki szybkiemu wzrostowi i rozbudowanemu systemowi korzeniowemu. Jako rośliny pobierające z podłoża bardzo duże ilości wody sadzone są na terenach podmokłych i bagnach w celu ich osuszenia.

Nad wodą i w zimowych ogrodach ładnie komponują się z dereniami i innymi okazami o kolorowych gałązkach. Można je obsadzić roślinami okrywowymi, np. bluszczem.

Odpowiednimi sąsiadami są wiecznie zielone trzmieliny, bergenie, żurawki, forsycje i rośliny cebulowe w rodzaju przebiśniegów i ranników czy cebulic.

Niezwykle sielsko prezentują się corocznie ogławiane wierzby posadzone w szpalerach. Nie zajmują dużo miejsca i wprowadzają swojski klimat.

Oprócz walorów dekoracyjnych kora wierzby ma zastosowanie jako roślina lecznicza.

Korę zbiera się z 2 – 3 letnich gałęzi wczesną wiosną, gdy ruszają soki i łatwo jest ją oddzielić od drewna. Korę suszyć można zarówno w ciemnych, jak i jasnych pomieszczeniach.

Ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i ściągające. Wykorzystywana jest przy takich dolegliwościach i chorobach, jak: bóle głowy, przeziębienia przebiegające z gorączką, choroby reumatyczne, miażdżyca. W medycynie ludowej wykorzystywano korę wierzby również do leczenia nerwobólów i jako środka ułatwiającego zasypianie i uspokajającego.

Uprawa:

- bardzo łatwa w uprawie,

- preferuje stanowiska słoneczne,

- gatunek niewybredny co do rodzaju gleby, byleby była wilgotna,

- lubi przycinanie i ogławianie,

- całkowicie mrozoodporna.

 

W naszej ofercie drzewka o wysokości około 1 m w pojemnikach 5-litrowych.