Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Zenobia śniada Zenobia pulverulenta P9/20-30cm

Dostępność:

Nieznajoma kuzynka wrzosowatych...

Zenobia śniada

Zenobia pulverulenta

Pochodzi z Ameryki Północnej; to półzimozielony krzew o oryginalnych kwiatach i atrakcyjnych liściach, spotykany jak dotąd jedynie w kolekcjach.

Nadaje się do ogrodów wrzosowiskowych i jako roślina towarzysząca azaliom, kalmiom i kiścieniom.
 


Zenobia jest krzewem mało znanym, rosnącym powoli do około 1 m wysokości. Pędy ma wzniesione, cienkie, luźno ułożone, nieco łukowato wygięte i pokryte niebieskawym nalotem.Liście brzegiem karbowane, u nas sezonowe, w łagodniejsze zimy pozostają na krzewach, jesienią przebarwiają się na kolor winnoczerwony.


Eleganckie kwiaty pojawiają się w końcu maja i czerwca, wyglądem przypominają konwalie, ale są nieco większe, czysto białe, dzwonkowate, zebrane na końcach pędów w grona długości do 20 cm. Kwiaty dodatkowo wydzielają zapach porównywany z zapachem anyżu.Zenobie można sadzić w ogródkach wrzosowiskowych w sąsiedztwie wrzosów i wrzośców, a także hortensji, różaneczników, azalii, kalmii, różnych gatunków sosny, jałowca oraz brzóz.
Nie może jej zabraknąć w ogrodach japońskich, leśnych i naturalnych.

Rady ogrodnika:

Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste.

Podłoże kwaśne, przepuszczalne, lekko wilgotne.
Mimo swojego południowego rodowodu, gatunek ten jest u nas wystarczająco mrozoodporny (-29 °C), jednak młode rośliny wymagają zabezpieczenia na zimę.

 

W naszej ofercie młode roślinki ukorzenione w 0,5-litrowych pojemnikach, mają około 20-30 cm wysokości.
Ciekawostka botaniczna - polecam do kolekcji.