Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Żółtnica pomarańczowa syn.Cudrania Maclura pomifera nasiona 10szt

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 4,63 zł / szt. 5,00 zł / szt.

Egzotyczny unikat w naszych ogrodach...

Żółtnica pomarańczowa

syn. Cudrania

Maclura pomifera

Bardzo efektowna roślina z rodziny morwowatych ale mało znana, można ją spotkać jedynie w arboretach i ogrodach kolekcjonerów. Pochodzi z południa Stanów Zjednoczonych.

Maclura atrakcyjna jest z bardzo intrygujących owoców przypominających pomarańcze, stąd też nazwa zwyczajowa tej rośliny - gorzka pomarańcza.
Liście jajowate, ciemnozielone ok. 10cm długości, jesienią przebarwiają się na żółto. Wczesnym latem drzewko pokrywa się zielono-żółtymi kwiatami: kwiaty żeńskie w krótkich gronach, męskie w gęstych, kulistych kiściach.

Z kwiatów żeńskich wykształcają się owoce. Nie mają one znaczenia kulinarnego, ale wyglądają na drzewku bardzo oryginalnie. Roślina obficie owocuje w ciepłe, gorace lata. Owoce są duże, jasnozielone, o pomarszczonej skórce, niejadalne, zbliżone wielkością do pomarańczy, delikatnie pachnące także pomarańczą, utrzymują się na krzewie przez całą zimę i są przysmakiem dla wiewiórek.

W polskich warunkach maclura jest uprawiana jako krzew o nieregularnej, luźnej koronie, osiąga około 3 metrów wysokości i podobnej szerokości.

Może być sadzona jako soliter, ale sprawdza się też świetnie w nasadzeniach żywopłotowych naturalnych i obronnych, gdyż jej łodygi posiadają kolce...

Ciekawostka: Owoce maclury zawierają substancje działające odstraszająco na komary, więc mogą być stosowane jako naturalne repelenty. Pozostawiony w naczyniu zgnieciony owoc, zabezpiecza pomieszczenie przed insektami na kilka tygodni!


Warunki uprawy:

- maklura lubi stanowiska słoneczne i półcieniste,

- jest niewybredna w stosunku do podłoża,

- jej korzenie szeroko się rozrastają i odporne są na suszę,

- krzew niewymagający i łatwy w uprawie,

- doskonale znosi cięcie,

- młode rośliny wymagają okrywania na zimę.

W naszej ofercie 10szt nasion.