Zimowy ogród

    Każdy marzy o tym aby jego ogród wyglądał pięknie o każdej porze roku a zwłaszcza zimą, kiedy wszystko jest szare i smutne. Jeżeli pragniemy aby nasz ogród był w zimie ozdobą, musimy pamiętać przy projektowaniu o posadzeniu roślin, które zaskoczą nas swoim urokiem właśnie zimą. Dziś jest ich znacznie więcej niż moglibyśmy sobie wyobrazić i nie chodzi tylko o rośliny zimozielone. Są to drzewa i krzewy o barwnych pędach, trawy oraz rośliny które kwitną w okresie zimowym.

1. W ogrodach pokrytych śniegiem mile widziany jest akcent jaskrawej czerwieni i żółci, który w połączeniu z bielą tworzą niezwykły wyrazisty kontrast.

Jedną z takich roślin jest dereń sibirica, który po zgubieniu liści posiada jaskrawo czerwone pędy. Dobrze komponuje się z dereniem rozłogowym, który daje pomarańczowe tło . Taki kontrast robi wielkie wrażenie wśród pokrywy śniegu. Natomiast jako poszycie do derenia można zastosować bluszcz pospolity, który stworzy zielony dywan.

Następną odmianą o zabarwieniu czerwonym jest trawa Hakonechloa macra 'Aureola'. Posiada bardzo dekoracyjne złote liście, które jesienią przebarwiają się na winny, czerwony kolor, a zimą na rudo brązowo co zwiększa dekoracyjność. Kwitnie wczesną jesienią czerwono – brązowymi kłosami utrzymującymi się do zimy. Kaskadowy pokrój sprawia, że może być wykorzystana w wielu kompozycjach. Najlepiej prezentuje się na skalnikach, które ożywia również zimą.

2. Z innych roślin, które zasługują na uwagę są drzewa i krzewy, które po zgubieniu liści cieszą oko swymi pięknymi kształtami oraz kolorami kory.

Jednym z drzew o ciekawej kolorystyce jest wierzba płacząca. W zimie ma piękne złote zwisające snopy. Kolejnym drzewem wartym uwagi jest brzoza pożyteczna, która od korony po sam korzeń jest cała srebrzysto biała, przez co bardzo dobrze komponuje się z zielonym żywopłotem. Natomiast brzoza chińska jest cała miedziana, dobrze prezentuje się na tle roślin o ciemnym zabarwieniu liści. Śliwa tarnina ma efektowną łuszczącą się korę, która tworzy mozaikę barw szarych, brązowych i białych.

Atrakcyjnie wyglądają także drzewa posiadające poskręcane pędy, do takich zaliczamy leszczynę pogiętą 'CONTORTA', która zimą odkrywa swoje pędy zwinięte w korkociąg a także wiśnia wczesna 'Kojou-no-mai' która ma zygzakowate pędy. Jeżeli chodzi o krzewy to bardzo interesująca jest trzmielina korkowa. Kiedy zrzuci swoje piękne czerwone liście odkrywa bardzo ciekawe pędy pokryte listwą korkową.

3. Rarytasem w ogrodzie są rośliny kwitnące zimą.

Czarujące są oczary, których kwiaty utrzymują się w czasie zimy, wytrzymują mrozy do -10 stopni, przy silnym mrozie zwijają się a kiedy przychodzą cieplejsze dni rozwijają. Ubarwienie oczarów jest bardzo różna; od żółci, czerwieni po dwukolorowe. W łagodniejsze zimy ciekawie prezentuje się zimokwiat wczesny - małe drzewko pochodzące z Chin. Ma ciekawy okres kwitnienia, bo już od marca, a nawet od lutego. Kwiaty ma żółte z purpurowym środkiem. Oprócz pięknych kwiatów posiada także cudowny, intensywny zapach wyczuwalny nawet na kilkanaście metrów. Ciekawy jest również ciemiernik orientalny, ponieważ kwiaty pojawiają się zimą lub podczas przedwiośnia. Uzależnione jest to od warunków pogodowych. Ma on kwiaty koloru białego, różowego, burgundowego aż po jabłkową zieleń, który zmienia się w trakcie kwitnienia. Warto w swoim ogrodzie posadzić parę krzewów hortensji ogrodowych. Bowiem posiadają one piękne kwiatostany, które jesienią usychają i pięknie prezentują się pod płaszczem śniegu. Niesamowity efekt daje również pięknotka Issai. Posiada fioletowe owoce utrzymujące się do zimy co daje oszołamiający efekt w połączeniu z bielą śniegu.Polecamy rośliny kwitnące zimą w naszej ofercie (kliknij)

Poznaj rośliny zimozielone

Polecane produkty

Polecane artykuły

Ogród użytkowy

Ogród użytkowy

Niezależnie od wielkości ogrodu, możesz uprawiać warzywa, zioła oraz krzewy i drzewka owocowe.
Ścieżki ogrodowe i tarasy na lata

Ścieżki ogrodowe i tarasy na lata

Imitacja prawdziwego drewna pozwala na stworzenie nawet najbardziej niezwykłych kompozycji.
TRAWY i BAMBUSY ozdobne cały sezon

TRAWY i BAMBUSY ozdobne cały sezon

Wnoszą lekkość, powiew, grację i ruch.
Pachnące i kolorowe parawany

Pachnące i kolorowe parawany

Żywopłoty nie muszą być nudne...